Comanda online rochie prin intermediar din Moldova

5 iulie 2017 60

Am comandat de pe internet o rochie prin intermediar din Moldova. Din pacate marimea nu corespunde si vreau s-o returnez. Cum pot face acest lucru si dacă am sorți de izbîndă, că doamna îmi spune, de la care am comandat, că cei de unde comanda ea sunt in concediu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara,

Dumneavoastră timp de 14 zile aveți tot dreptul să cereți ca produsull să fie schimbat ( dacă nu vă este pe mărime sau nu vă place culoare etc ), astfel așteptați reîntoarcerea din concediu unitatea de la care s-a comandat și cereți acest lucru.

Dacă aveți careva acte care confirmă... mai detaliat cumpărătura dvs este și mai bine, având astfel posibilitatea să acționați în judecată în cazul unor divergențe.

În cazul în care v-au fost lezate drepturile, nu ezitaţi, să apelaţi la APC care vă poate consilia gratuit telefonic (linia telefonică fierbinte 022 741464 şi 080028028 (apel gratuit din teritoriul Rep. Moldova)) sau vă ajută să depuneți o plîngere la sediul APC din str. Alba Iulia 75, bloc G. et. 8, bir. 805

5 iulie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă rochia e comandată din Uniunea Europeană, acolo se aplică Directiva privind drepturile consumatorilor, care acordă dreptul la revocarea, fără niciun motiv, a produsului comandat pe internet.
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/HTML/?uri=CELEX:32011L0083&from=EN

5 iulie 2017