Comandă pe Internet

17 august 2018 52

Buna ziua. Am o mica întrebare: acum un an în urmă am postat câteva accesorii de nunta pe o rețea de socializare ca doresc să le vând. O persoana a facut comanda, le-am trimis prin posta. Acum doamna a scris plângere pe mine, că produsele nu erau noi. Cazul a fost închis de poliție fără nici o sancțiune, însa doamna dorește să dea în judecată. În baza cărui articol poate sa dea și ce risc? Comanda a fost în sumă de 76 de euro și eu nu am mentionat în postare ca produsele sunt noi, am facut poze reale, pe care doamna le-a văzut si le-a acceptat. I-am propus sa îi întorc banii, dar a refuzat - a spus că vrea despăgubiri.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă dvs sunteţi din MD, atunci contractului ar trebui să i se aplice legislaţia MD.
În speţă se vor aplica art. 753 şi următoarele din Codul civil, precum şi art. 602 şi următoarele din Codul civil.
Observaţi că termenul de prescripţie este de 1 an, aşadar, în funcţie de când ea vă... mai detaliat va da în judecată, vă puteţi apăra cu expirarea termenului de prescripţie, iar instanţa îi poate respinge acţiunea de judecată.
***
Dacă din toate circumstanţele rezulta că produsele nu sunt noi, atunci dvs nu ar trebui să purtaţi răspundere (vedeţi în special art. 763 din Codul civil).

20 august 2018