Comercializarea ilegala a produselor lactate si intretinerea animalelor in conditii de casa

29 mai 2019 13

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez in cazul cand vecinul intretine animale in conditiile de casa cu scopul de a comercializa produse lactate si ne creeaza o multime de probleme: deseuri animale in cantitati mari pe teritoriul lui evident creeaza un miros insuportabil etc. As putea scrie o scrisoare anonima catre organele fiscale sau la alte organe de drept sau cum as putea sa procedez? Ce date concrete trebuie sa prezint ca cererea sa fie acceptata si pusa in executare? M-am adresat la directia publica a sanatatii si ei zic sa merg la primar, care nu a luat masuri conform legii. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Depuneți o sesizare în acest sens către administrația publică locală,
Direcția de sănătate publică raională sau municipală, adică de rang mai înalt decât cea locală, depinde de locul de trai
Totodată puteți informa pe cei de la ANSA http://ansa.gov.md/

31 mai 2019