Comert online

17 decembrie 2018 50

Am comandat de la o fata de pe o retea de socializare haine in valoare de 3.000 de lei, am achitat cu cardul. Ne-am inteles cu termenii de livrare, dar cand a venit timpul, mi s-a spus ca sunt probleme cu livrarea si sa mai astept putin. Eu am cerut banii inapoi, dupa care ea m-a blocat. Ce pot sa fac in cazul meu si ce pedeapsa poate fi aplicata unor astfel de persoane? Daca ei, de exemplu, achita amenda, vor mai putea vinde ceva? Am inteles ca pe retelele de socializare dupa lege se considera ca publicitate, vanzare este cand se transmit bunurile personal.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Ana,

În cazul Dvs. trebuie să sesizați poliția cu o plângere penală pentru escrocherie, adică dobândirea ilicită a bunurilor altei persoane prin înşelăciune sau abuz de încredere. Dacă va fi demonstrată vinovăția atunci poate fi aplicată răspundere penală sub formă de amendă în mărime de la 550 la 850... mai detaliat unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

18 decembrie 2018