Comision de administrare din suma creditului

9 octombrie 2019 60

Bună! Detin un credit ipotecar. Eeste legal ca banca sa ia lunar din suma achitata pentru rambursarea creditului comision de administrare? Este vreun document normativ în care este stipulat cum se calculează rata lunara (nu ceea ce este menționat în contractul de credit)? Mulțumesc!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Radu,

Sigur că poate, aceasta este stipulat în contractul de credit. Mai mult, în contract este deobicei reglementat prioritatea de incasare a sumelor venite pe cont. Astfel mai întai sunt achitate comisionele, apoi dobânzile și în final creditul.

Pentru informații suplimentare referitor la modul de calculare a ratei lunare vă... mai detaliat recomand să accesați Legea Nr. 202 din 12.07.2013 precum și informațiile oferite de bancă până la semnarea contractului. La fel, găsiți informații și pe siteul băncii la rubrica produsele băncii. Este o formulă complicată prin care se determină rata dobânzii.

O zi bună să aveți!

10 octombrie 2019