Compania de asigurare achita sau nu despagubiri?

18 aprilie 2018 18

Daca soferul lucreaza la firma, iar pe firma mai sunt 100 de masini (masinele sunt asigurate la aceeasi companie) si se intimpla un accident intre masinele firmei, compania de asigurare achita sau nu despagubiri?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Andrei bună,

În cadrul asigurării obligatorii de răspundere civilă auto, cazul asigurat este accidentul produs de un autovehicul, al cărui posesor a îndeplinit obligaţia de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto, cu cauzarea de prejudicii:
a) atît în timpul deplasării, cît şi în timpul staţionării autovehiculului;
... mai detaliat b) în urma desprinderii accidentale, în timpul deplasării autovehiculului, a remorcilor, semiremorcilor sau ataşelor;
c) produse de dispozitivele sau instalaţiile cu care a fost echipat autovehiculul;
d) ca urmare a scurgerii, risipirii sau căderii accidentale a substanţelor, materialelor sau obiectelor transportate;
e) la urcarea în autovehicul şi la coborîrea din el.

Faptul că automobilele sunt asigurate la aceeași companie, nu influiențează plata despăgubirii.
Totuși pentru o apreciere a situației și determinarea obligației Companiei de Asigurări de a plăti despăgubirea, vom avea nevoie de o descriere amănunțită a circumstanțelor cauzei.

19 aprilie 2018