Compania de construcții nu transmite blocul asociației constituite de locatari

9 ianuarie 2024 3

Bună ziua. Compania de construcții a dat în exploatare un bloc, cu mai multe încălcări, cum ar fi lipsa ascensorului. Locatarii au decis că vor instala singuri ascensorul. Cu toate acestea, compania de construcții refuză să transmită blocul asociației constituite de locatari. Ce se poate face în această situație?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Anna,

Asociația împreunară cu proprietarii de locuințe ar putea sa se adreseze instantei de judecată cu o cerere de chemare în judecata prin care va solicita emiterea unei hotărâri judecătorești care va ține loc de act de predare-primire.

De asemenea, puteți solicita încasarea prețului pentru ascensorul procurat și costul instalării acestuia.

Cu... mai detaliat respect,
Igor Brinișter

10 ianuarie 2024
  • Jurisconsult

Buna Anna, colegul dl. Igor corect v-a orientatm DVS sunteți în dret să verificați, dacă în contra este prevăzut și instarea ascensorului din contul companiei, DVS sunteți în drept prin hiotărârea instanței să ceriți recuperarea cheltuielilor suportate, inclusiv și taxa de stat, care anul acesta s-a modificat, fiindcă a intrat... mai detaliat în vigoare Legea cu privire la Taxa de stat nr. 213 din 31.07.2023.

10 ianuarie 2024
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Doamna Anna, în contractul de investiție ar trebui să fie reglementată situația privind eliberarea actului de primire-predare a bunului imobil nou creat. Fără a face cunoștință cu contractul Dvs, pot să vă spun că ar trebui să adresați o somație executorului contractului de investiție (compania cu care ați semnat contract... mai detaliat și care v-a construit blocul cu apartamente), prin care să îi solicitați eliberarea actului de primire-predare. Dacă nu veți reuși să obțineți un rezultat pozitiv în 1-2 săptămâni, trebuie să vă adresați în judecată.
Nu ați indicat care ar fi acea companie, dar vă sfătui să vă grăbiți ca să nu riscați să nu intre în insolvabilitate compania respectivă.
Cât despre neajunsurile constatate (lipsa ascensorului), acestea la fel trebuie menționate în somație, cât și trebuie să facă obiectul cererii de chemare în judecată.

11 ianuarie 2024