Telefon cumparat cu achitarea in rate, dar neachitat pana la capat

17 februarie 2021 25

Un prieten in aprilie 2020 a cumparat un telefon in credit de la o companie de telefonie mobila, dar nu l-a achitat pana la capat si peste cateva luni a plecat peste hotare. Cand s-a intors, numarul de telefon era blocat, iar creditorul ii cere sa achite integral pretul telefonului. Ce poate sau ce trebuie sa faca in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Prietenul dvs și-a asumat niște obligații contractuale, creditorul și-a îndeplinit obligația prin oferirea telefonului iar acesta nu a achitat tranșele stabilite prin contractul de credit prin urmare trebuie să achite restanțele care le are, or nu este clar ce soluție caută acesta.

Dacă nu dispune de suma de bani solicitată... mai detaliat poate doar să negocieze cu creditorul o noua perioada de achitare.

18 februarie 2021