Compensarea companiei de taxi in urma accidentului rutier

20 martie 2021 36

In cazul in care am fost sunt vinovat pentru producerea unui accident rutier, in care a fost implicata o masina taxi, este lege care ma obliga sa compensez companiei de taxi banii pentru perioada pana la repararea masinii lor din motiv ca aceasta nu poate activa si compania pierde bani? Daca da, in ce stare tehnica avariata trebuie sa fie masina ca sa poate compania de taxi sa pretinda la asa compensatii? Mersi.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna dl. Petru, eu vă propun următoarea variantă de soluționare,. compania de taxi lasă să se adreseze în istanța de judecată, unde o să prezinte probe și cheltuelile suportate, în căt constitue suma prejudciciului. Pînă la apela la instanță DVS așteptați decizia organului de anchetă pe cazul de acident.

21 martie 2021
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Daca nu aveți un contract de limitare a raspunderii pentru aceste situatii, atunci compania poate cere repararea prejudiciului sub forma venitului ratat, cu conditia ca acel automobil este proprietatea companiei.

23 martie 2021