Compensatie pentru zbor intarziat

26 iulie 2023 3

Buna ziua. Am comandat prin contul meu deschis cu o companie aeriana 2 bilete de avion, pentru verisoara si matusa. Zborul a intarziere cu mai mult de 6 ore. Am gasit pe site-ul companiei informatii privind compensatiile platite pentru intarziei, dar am nevoie de împuternicire pentru fiecare pasager. Am intrebat de cativa notari si au spus ca nu cunosc cum se face. Poate imi sugerati o idee la care notar as putea face asa gen de imputernicire? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Aveți nevoie de o procură autentificată notarial sau la consulatul RM în țara unde se află rudele. Ulterior veți depune o cerere privind acordarea compensației.
Din practică vă pot spune că, compania aeriană nu va achita benevol compensația solicitată.
În acest sens nu vă rămîne decît să vă adresați în... mai detaliat instanța de judecată. Astfel, urmează să încheiați un contract cu un avocat care să reprezinte interesele rudelor.

31 iulie 2023