Compensaţii la căldură

4 octombrie 2018 75

Buna ziua. As dori sa aflu despre posibilitatea acordarii compensatiei la caldura pentru mamica mea. La moment, ea locuieste singura in apartament, tata este decedat, eu recent m-am casatorit si locuiesc cu sotul la gazda. La intreprinderea municipala de gestionare a fondului locativ au cerut sa prezint eu extrasul de salarii pe ultimile 6 luni ca sa vada daca venitul meu cu a mamei nu depaseste 3.000, sau sa ma scoata de la evidenta ca dovada ca nu locuiesc acolo! Cum e cazul sa procedez, pentru ca nu locuim impreuna, iar pensia mamicai e de 1.600 lei? Poate ea sa beneficieze de compensatia de 40%? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Păi auți primit răspuns la întrebare:
Sau vă radiați viza din apartamentul mamei,
Sau demonstrați că aveți in venit ce nu depășește 3000 lei penttru toți cei ce sunt nregistrați în apartament.
Cel mai ușor e să vă radiați de la evidență, astfel mama va putea primi compensația solicitată.

4 octombrie 2018

Fiind cetatean al Republicii Moldova eu trebuie sa am viza de resedinta, daca radiez de la resedinta ma aflu in aer caci alt imobil nu am, este o solutie ?
Referitor la venit sa presupunem ca suntem 5 frati inregistrati in apartament, fiecare apt de munca si avind familia lor, reiese... mai detaliat ca fiecare trebuie sa aduca de la servici valoarea salariului pe ultimele 6 luni?

5 octombrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Actual, nu e nevoie să aveți undeva înregistrată viza,
Pentru compensație irmează să fie si gura înregistrată în imobil, sau venitul celor înregistrați să nu depășească 3000 lei.
Astfel toți urmează a fi radiați, si mama să fie unic proprietar.

5 octombrie 2018