Compensatii persoanelor supuse represiunilor politice

19 octombrie 2023 3

Buna ziua. Mama mea are statut de deportat, dar cu parere de rau nu a depus in termenul legal cererea de restituire a bunurilor confiscate, naţionalizate sau scoase in alt mod din posesie ori de compensare a valorii acestora. Se mai poate de facut ceva pentru a i se restitui bunurile confiscate? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Stela pentru o claritate, eu vă propun să faceți cunoștință cu Lega RM nr.1225 din 08.12.1992 ” Privins reabilitarea victemelor represiunilorpolitice ”, toate întrebările se soluționează în instanța de judecată, cât mama e în viață ea poate să angajeze un avocat, ca să fie reprezentatul ei în instanță.

19 octombrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua, doamna Stela.
Dvs. ați indicat prea puține detalii pentru a vă putea răspunde, iar doar o simplă privire aruncată peste Legea 1225 nu ar fi suficientă în cazul dat. Vă încurajez să mă sunați la 069992921 și o să vă acord câteva întrebări de concretizare.
Gabriel

20 octombrie 2023