Completare la dosar pentru cetatenie romana?

5 septembrie 2018 87

Buna ziua. Sunt programata la Iasi in luna octombrie pentru a depune impreuna cu copilul dosarul pentru cetatenie romana. Eu nu am declaratia tatalui ca permite copilului sa depuna dosarul. Sotul meu nu mi le poate trimita din tara in care este. Spuneti-mi, va rog, pot eu sa fac o completare de dosar peste 2 luni atunci cand se intoarce sotul acasa? Adica sa trimitem o scrisoare recomandata in care anexam certificatul de nastere a copilului si declaratia tatalui? Se poate asa ceva? Se va lungi in timp? Sau mai bine sa depun intreg dosarul cand vine sotul acasa? A mai facut cineva completare la dosar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alina,
Întrebați reprezentanții Autorității Naționale pentru Cetățenie la data când depuneți. De regulă, aceștia nu primesc dosarul dacă este incomplet, cel puțin asta am constatat la momentul când am depus dosarul personal.
Ati putea face încă o programare separat pentru copil de pe acum.

5 septembrie 2018