Concediat pe motiv de boală

23 iulie 2018 37

Bună ziua. Am o situație și nu știu cum să o soluționez. Activez în cadrul Inspectoratului General Situație de urgență al MAI, cu funcția de pompier. Mi s-a înrăutățit starea de sănătate și am fost prin spitale de stat și la privat, am ajuns și la spitalul Codru pentru un examen medical. Insă ei au pus un diagnostic puțin asemănătoar cu cazul meu, au spus că prima data au o așa situație.
Și a început procesul de eliberare. Aș dori să cunosc dacă pot primi despăgubiri pentru pierderea capacității de muncă.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Despăgubiri pot fi datorate doar dacă pierderea capacității de muncă rezultă din specificul muncii prestate și nu se datorează altor situații.

13 septembrie 2018