Concediat pentru scurgere de informatie

23 octombrie 2022 116

Buna ziua. Am lucrat ca operator 2 luni din cele 3 care constituiau termenul de proba, am am fost concediat pentru scurgere de informatii de ordin personal. Nu stiu exact daca sunt concediat dupa articol. Cum pot sa aflu exact daca sunt concediat pe articol? Ce probleme pot sa am cand ma voi angaja la alt loc de munca, daca am fost concediat pe articol?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Codul Muncii prevede:
Articolul 63. Rezultatul perioadei de probă
(2) În cazul în care rezultatul perioadei de probă este nesatisfăcător, acest lucru se constată în ordinul (dispoziţia, decizia, hotărîrea) cu privire la concedierea salariatului, ce se emite de către angajator pînă la expirarea perioadei de probă, fără plata indemnizaţiei de eliberare din... mai detaliat serviciu. Angajatorul nu are obligația să motiveze decizia privind rezultatul nesatisfăcător al perioadei de probă. Salariatul are dreptul să atace concedierea în instanţa de judecată.
Potrivit Articolului 86. Concedierea
(1) Concedierea – desfacerea din iniţiativa angajatorului a contractului individual de muncă pe durată nedeterminată, precum şi a celui pe durată determinată – se admite pentru următoarele motive:
a) rezultatul nesatisfăcător al perioadei de probă (art.63 alin.(2));
Respectiv la cazul dumneavoastră, pentru a afla temeiul concedierii solicitați de la fostul angajator să faceți cunoștință cu ordinul (dispoziţia, decizia, hotărîrea) cu privire la concediere.
Intuiesc că nu va fi indicat în ordinul dumneavoastră de concediere despre încălcarea datelor cu caracter personal fiindcă în acest caz angajatorul își va face singur probleme or potrivit Codului contravențional, articolul 741 alin.(1) Nerespectarea condițiilor de bază pentru prelucrarea, stocarea și utilizarea datelor cu caracter personal, cu excepția cazurilor prevăzute la alin. (5), se sancționează cu amendă de la 60 la 90 de unități convenționale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unități convenționale aplicată persoanei cu funcție de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unități convenționale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfășura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

Referitor la probleme pentru angajările ulterioare, nu cred că vechimea în muncă de 2 luni e principial de a o indica în CV, iar dacă totuși e cazul, temei de concediere a fost rezultatul nesatisfăcător al perioadei de probă și nu divulgarea datelor cu caracter personal. Ceea ce nu constituie impediment de a fi angajat.

24 octombrie 2022