Concediere de la serviciu

10 octombrie 2017 97

Activez in cadrul unei companii timp de 2 ani, pe baza de contract individual de munca. Acum compania se inchide si se redeschide sub alt nume. Respectiv am fost concediat si angajat cu contract nou. Care este procedura de achitare a concedialelor? Mentionez ca nu am iesit niciodata in concediu. Merci anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Burac-Mihalachi
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna seara!
Odata ce ati fost angajat din nou, in mod legal, se aplica prevederile noului contract de munca. Respectiv, concedialele urmeaza sa fie calculate conform termenului noului contract, juridic sunteti angajat la o alta companie. Urma sa clarificati aceasta chestiune la momentul semnarii noului contract. Acum doar puteti miza... mai detaliat pe buna-credinta administratorului, incercati sa discutati cu administratia sa ia in consideratie cei 2 ani lucrati anterior, sa fie echotabili cu dvs.

10 octombrie 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat

Ion, cu referire la concediul anual neplatit la noul loc de munca urmati recomandarea colegei mele, iar in privinta celor 2 ani lucrati eu cred, totusi, ca sunteti indreptatiti la compensarea lor in bani. Compensatia pentru concediul nefolosit pe timpul celor doi ani de munca urmeaza sa o solicitati in... mai detaliat temeiul art. 119 din Codul muncii de la compania care se inchide. Daca este in proces de lichidare (procedura care dureaza cel putin un an), aveti timp sa recuperati suma restanta (sunteti debitor prioritar in acest sens). Daca compania la care ati lucrat se reorganizeaza (in asemenea caz nu prea inteleg de ce ati fost concediat, pentru ca asta nu v-ar fi afectat raporturile de munca), obligatia de a va acorda concediu anual neplatit trece la compania succesoare in drepturi si obligatii.

11 octombrie 2017