Concediere din motiv de sarcină?

14 noiembrie 2023 3

Bună ziua! Are dreptul angajatorul (companie privată) să concedieze o angajată din motiv că aceasta este însărcinată? Mulţumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu are angajatorul acest drept.
Temeiurile de concediere sunt prevăzute în art.86 din Codul muncii. Concedierea poate fi făcută doar în aceste temeiuri, iar sarcina acolo nu e prevăzută.

15 noiembrie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
La sigur nu este în drept, colegul meu corect va informat. Recomand, să depuneți cât de curând posibil o petiție către Inspectoratul de Stat al Muncii ( în cadrul petiției demonstrați intenția de a concedia angajata).

15 noiembrie 2023