Concediere din propria vointa

10 martie 2017 46

​Mamica mea a lucrat in calitate de director de biblioteca pe jumatate de salariu timp de 10 ani, avind salariul de 700 lei, iar acum vrea sa se cocedieze. A mai lucrat inca 2 luni de la inceputul anului. Ar putea sa beneficieze de vreun premiu? Ar putea sa beneficieze de ajutor material ? Concediul pe anul 2016 nu la luat, s-ar putea acum sa-l ia? Ea pleaca la un loc de munca putin mai platit. Cum s-ar putea de facut ca sa nu piarda nimic financiar? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Avocat

Buna ziua, Cristina.

Conform legislatiei muncii in vigoare, achitarea premiilor si a ajutoarelor materiale este un drept, si nu o obligatie a angajatorului. Pentru a cunoaste daca mama dumneavoastra este sau nu eligibila pentru aceste plati, urmeaza sa analizati cu atentie prevederile regulamentului intern si a contractului colectiv de... mai detaliat munca de la locul de munca al mamei, precum si contractul individual de munca.

Ce tine de concediul anual nefolosit, exista 2 optiuni: 1) mama dvs. poate sa depuna o cerere pentru acordarea concediului nefolosit (dar nu mai mult decat pentru un an de munca) si incetarea ulterioara a contractului individual de munca; daca dupa utilizarea acestui concediu mai raman zile de concediu nefolosite, angajatorul va fi obligat sa achite o compensatie baneasca pentru celelalte concedii nefolosite; 2) depunerea cererii de demisie fara solicitarea concediului; in acest caz, anagajatorul va fi obligat sa achite mamei compensatia pentru toate concediile nefolosite din perioada activitatii sale la biblioteca.

13 martie 2017