Concediere forțată

12 august 2021 110

Bună ziua! Lucrez la o instituție de stat, deja de un deceniu. De câteva zile șeful mi-a zis să scriu cerere de eliberare din funcție, în caz contrar o să înceapă procedura de concediere. Îmi fac bine lucrul, îmi place meseria și nu vreau să scriu cerere. Din acest motiv, în fiecare zi sunt terorizat de șef, mă ofensează față de toți colegii, nu-mi permite să lucrez pentru că nu sunt competent. Oare un șef are dreptul la un astfel de comportament? Și cum ar trebui să procedez: să scriu cerere de eliberare, să aștept concedierea, sau să lucrez mai departe chiar dacă mă insultă în fiecare zi? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Victor, în cazul DVS v-a fi o,kei dacă o să depundeți o cerere la Agenția de Stat al muncii de pe str. M. Costin 17/2, unde să reflectați toate circumstanțele indicate în mesaj.

13 august 2021