Concediere fortata

6 august 2021 127

Buna ziua! Am avut o interventie medicala si am stat pe buletin medical de pe 31 mai 2021 pana pe 5 august 2021. Cand am revenit la serviciu, mi s-a spus ca nu au loc de munca pentru mine, cu toate ca au angajat alte 2 persoane. Mi-au propus alt loc de munca, care nu e pe specialitatea mea si unde nu cred ca voi face fata, pentru ca sunt incadrata in grad de dizabilitate mediu. Apoi au urmat sunete cu amenintari de a ma concedia fortat, pentru ca nu are de lucru pentru mine. Va rog sa ma ajutati, ce pot face in asa caz? Ultimele amenintari au fost ”sa-mi caut altceva de lucru si sa nu stau pe spatele lor".

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Angela, e o întrebare delecată. În situația dată DVS sunteți în drept să vă adresați la Agenția de Stat al Muncii ( mun. Chișinău, str. M. Costin 17/2 sau E-mail : secretariat@im.gov.md ) cu o certerea, că sunteți asuprită ilegal, că vă refuză în cadrarea la muncă și... mai detaliat alte circumstanțe . Dacă nu sunteți desponibilă apelați la E-maiul meu, viber sau telefonul 068669950 .

8 august 2021
Pesterean Angela

Va multumesc frumos.

13 septembrie 2022