Concediere in timp ce ma aflam in concediu pentru ingrijirea copilului

12 iulie 2024 0

Buna ziua. Am luat concediu pentru ingrijirea copilului pana la 4 ani. Acesta s-a incheiat pe 6 iulie. Am contactat directorul institutiei la care sunt angajata la cateva zile de la expirarea concediului, care mi-a spus ca o luna in urma a angajat pe altcineva in locul meu si eu nu mai am loc vacant, chiar daca am avut contract pe perioada nedeterminata. Era in drept angajatorul in aceasta situatie sa angajeze pe altcineva? Am fost la sediul angajatorului, directorul s-a scuzat pentru situatia descrisa si mi-a zis ca a crezut ca nu mai revin la locul de munca. Am avut de inchis cateva conturi bancare si am depus mai multe semnaturi, inclusiv pe o foaie scrisa cu pixul. Banuiesc ca mi-au strecurat sa semnez cerere de eliberare din proprie initiativa, pe care am semnat-o fara sa vreau. Pot demonstra ca cererea in cauza nu este scrisa de mine, dar semnatura este a mea.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Zinaida, se poate de încercat să demonstrați ceva, dar o să vă fie greu să dovediți așa ceva, e o chestie delicată. O să trebuiască să o atrageți pe șefa de cadre în această problemă, e o întrebare de îmblat pe drumuri, unde o să trebuiască să... mai detaliat dovediți cu obiectul e negru și nu e alb, dar în realitate obiectul e negru, încercați.

15 iulie 2024