Concediere in timpul concediului de ingrijire a copilului

27 februarie 2018 127

Buna ziua. Sunt mamica in concediu de ingrijire a copilului deja de un an. M-am adresat la conducerea intreprinderii la care lucrez pentru a reveni la serviciu in aceasta perioada, cu o zi de lucru de 7 ore, pentru a putea pastra indemnizatia. Am primit urmatorul raspuns:
"avem doua variante:
1. Reveniti la lucru si dupa 3 luni va concediem din motivul reducerii de personal.
2. Scrieti o cerere de concediere din proprie dorinta si va remuneram cu 3 salarii".
Sunt legale aceste actiuni ale companiei? Si cum ar fi corect sa procedez pentru a-mi proteja interesele. Multumesc.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Olga,

La prima vedere acest răspuns pare a fi un abuz din partea angajatorului care vă lezează drepturile din motivul că vă aflați în concediul de îngrijire a copilului fapt care nu este benefic angajatorului, de aici propunându-vă și aceste 2 variante ilegale după părerea mea.

Urmează de stabilit concret... mai detaliat dacă întadevar este nevoie de redus personalul deoarece pare a fi un argument suspicios cât și instigarea la scrierii cererii de concediere este o acțiune ilegală.

Adresați-vă cu o plângere către Inspecția Muncii iar aceștia vor stabili ilegalitățile comise de către companie, urmează să știți că numele dvs rămâne confidențial în raport cu compania în care sunteți angajată în momentul efectuării controlului de către Inspeție.

27 februarie 2018
Iulia Furtuna
  • Avocat

Olga, daca doriti sa reveniti la munca cu timp partial depuneti cerere scrisa la angajator conform articolului 7 din Convenția colectivă (nivel național) nr. 2 din 9 iulie 2004, care prevede ca în perioada concediului parțial plătit pentru îngrijirea copilului, salariatul poate pleca în concediu sau reveni la serviciu ori... mai detaliat de câte ori are nevoie și poate beneficia, în conformitate cu articolul 97 din Codul muncii, de timp de muncă parțial. În cazul în care salariatul aflat în concediul pentru îngrijirea copilului dorește să reînceapă munca înainte de expirarea termenului concediului, acesta informa în scris angajatorul despre intenția sa cu cel puțin 15 zile lucrătoare înainte.

Angajatorul este obligat sa va satisfaca cererea de revenire si sa va acorde regimul de munca solicitat prin emiterea unui ordin in acest sens.

Ref la reducerea de personal: persoanele care se afla in concediu de ingrijire a copilului nu pot fi concediate conform art. 86 alin. (2) din Codul muncii.

Dvs sunteti protejata suplimentar de Codul muncii, prin art. 251, care interzice concedierea femeilor care au copii pina la 4 ani (decit pentru anumite temeiuri disciplinare).

28 februarie 2018