Concediere persoana aflata la pensie

11 august 2018 38

Bună ziua! Spuneți, vă rog, persoanele juridice au dreptul să concedieze persoane aflate la pensie? Dacă da, care este procedura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Ana, da au dreptul (nu obligatia) conform art. 86 alin. (1) lit. y prim din Codul muncii http://lex.justice.md/md/326757/

Nu exista o procedura anume, se aplica regulile generale si anume: angajatorul emite ordinul de concediere, care se aduce la cunostinta salariatului sub semnatura cel tirziu in ultima zi de munca conform... mai detaliat art. 81 din Codul muncii; se achita platile conform art. 143 din Codul muncii, inclusiv compensatia pentru concediile nefolosite, daca atare exista, conform art. 119 din Codul muncii. Daca sunteti membru de sindicati, vedeti si art. 87 din Codul muncii.

Succes!

12 august 2018