Concedierea angajatului nedisciplinat

29 mai 2019 133

Salut! Salariatul nu vine la lucru de o sptamina. Angajatorul poate sa-l concedieze pe articolul 86 alin (1) lit. h)? Am in vedere, directorul emite ordinul de concediere conform articolului si gata, fara alte proceduri?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Se încadrează în norma legală sus citată, însă acest fapt este precedat și de o procedură de constatare a absenței, ulterior solicitare de explicații(informare), cu ulterioara eliberare prin emiterea unui ordin de eliberare care urmează a fi adus la cunoștință.
În caz de nerespectare a procedurii, ordinul poate fi contestat... mai detaliat și anulat.

29 mai 2019