Concedierea de la postul de munca

4 august 2017 61

Mi-am gasit un loc de munca mult mai bun si am decis sa sciu cerere de concediere, dar am vrut sa nu recuperez 2 saptamini de lucru dupa data cererii. Mai ales ca mai am ramase 16 zile de concediu nefolosite. Multi colegi care plecat au profitat de aceasta, dar pe mine ma obliga sa lucrez 14 zile. Ce pot face ca sa ma pot opune acestei decizii poate totusi este o lege care nu ma obliga?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Potrivit art. 85 din Codul muncii dvs. trebuie sa activati cele 14 zile. In caz contrar, angajatorul ar putea sa va concedieze pe motiv ca ati lipsit nemotivat de la serviciu. Ca si consecinta, in carnetul dvs de munca se va consemna faptul incetarii contractului individual de munca... mai detaliat in legatura cu concedierea dvs, dar nu in legatura cu demisia, fapt ce ar putea deranja viitorii angajatori pe motiv ca contractul de munca a incetat din vina dvs.

O solutie ar fi sa solicitati acordarea concediului nefolosit si, totodata sa depuneti, in scris, cererea de demisie.

4 august 2017