Concedierea la initiativa angajatorului in timpul concediului de maternitate e posibila?

25 ianuarie 2021 33

Angajatorul este in drept sa emita ordin de concediere a persoanei, care se afla in concediu de maternitate (126 zile) si/sau concediu pentru ingrijirea copilului? In caz ca da, care ar fi temeiul (articolul din Codul muncii) pentru concediere? Specific ca persoana a fost angajata pe contract individual de munca pe durata determinata, in timpul caruia a iesit in concediu de maternitate (avand contract valabil). Concedierea are loc in momentul expirarii contractului de munca, dar in timpul concediului de maternitate.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere

Bună Marin ! Vedeți mai jos norma legală :
Art. 86 alin.(2) Codul Muncii : ,,Nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării lui în concediu medical, în concediu de odihnă anual, în concediu de studii, în concediu de maternitate, în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de... mai detaliat 3 ani, în concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani, în perioada îndeplinirii obligaţiilor de stat sau obşteşti, precum şi în perioada detaşării, cu excepţia cazurilor de lichidare a unităţii. ”

26 ianuarie 2021
Mihaela Pascal
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul imobiliar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună Marina.

Da, este legală concedierea în cazul în care a expirat contractul individual de muncă. Deci, angajatorul nu mai are nici o obligație în privința dumneavoastră întrucât ambii ați cunoscut despre perioada în care a fost încheiat contractul.

28 ianuarie 2021

Bună ziua. Vă mulțumesc pentru ambele răspunsuri. Numai că dacă ați observat, răspunsurile se contrazic: in primul caz, dl Anatolie Ceban scrie că nu e legală concedierea, în al doilea caz dna Mihaela Pascal scrie că este legală concedierea. Care ar fi totuși răspunsul corect? Vă mulțumesc anticipat.

29 ianuarie 2021
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua, Marin ! Ca să vă fie clar, în situația descrisă de Dvs, angajatorul este în drept să emită ordinul de concediere a angajatului, doar în ziua cînd persoana aflată în concediu de materinitate va reveni la muncă.

29 ianuarie 2021