Concedierea salariatului

26 mai 2018 278

In baza carui articol din Codul muncii poate fi concediat lucratorul (angajat in functia de mecanizator) care s-a prezentat la serviciu in stare de ebrietate grava, s-a urcat pe tractor si a circulat astfel prin sat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Ziua,

Codul Muncii prevede la art. 86 alin.(1) lit.e) acest fapt.
(http://lex.justice.md/md/326757/)

26 mai 2018
Iulia Furtuna
  • Avocat

Starea de ebrietate alcoolică trebuie constatată prin certificatul eliberat de instituţia medicală competentă sau prin actul comisiei formate dintr-un număr egal de reprezentanţi ai angajatorului şi ai salariaţilor. De asemenea, procedura disciplinara prevazuta de art. 206-210 din Codul muncii se va respecta de angajator, in caz contrar, concedierea poate fi... mai detaliat anulata daca salariatul o va contesta in instanta de judecata.

http://lex.justice.md/md/326757/

27 mai 2018

Multumesc de raspuns .

28 mai 2018