Concedii impuse pe perioada pandemiei

6 aprilie 2020 72

Activez in sectorul bugetar. E legal ca pe perioada pandemiei sa ne impuna sa ne luam concediu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Vera,

Depinde în ce domeniu activați. Însă regula generală este că angajatorul nu poate forța salariatul să pleacă în concediu.

Ținând cont de decizia Comisiei pentru situații exceptionale din 06.04.20 tot sectorul bugetar nu va activa în perioada 07.04-17.04. Acestea vor fi zile libere oficiale, însă cu plata salariului.

6 aprilie 2020