Concediu de maternitate

29 aprilie 2021 13

Buna ziua! Ma aflu in concediu maternitate. In caz de transfer cu serviciul in alta institutie, va continua acest concediu sau obligatoriu trebuie sa ies la noul serviciu? Care e timpul redus de munca in cazul in care am 3 copii minori, dintre care unul are mai putin de 3 ani?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua Mariana.

În caz de transfer, în baza cererii scrise, angajatorul este obligat să vă permită să plecați în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului, care poate fi folosit integral sau pe părţi în orice timp, până când copilul va împlini vîrsta de 3 ani.

Pentru un răspuns mai clar, vă... mai detaliat rog să indicați ce tip de concediu: de maternitate sau de îngrijire a copilului?

29 aprilie 2021