Concediu academic

15 august 2019 72

Buna ziua. Sunt doctorand si doresc sa imi iau concediu academic pentru o perioda de pana la 3 luni. O lege mai veche si abrogata cu privire la organizarea si desfasurarea doctoratului si postdoctoratului prevedea faptul ca "Pentru a lucra asupra tezei de doctorat, doctoranzii din învăţământul cu frecvenţă redusă pot beneficia în timpul studiilor, la dorinţă, de câte o zi liberă pe săptămână, remunerată cu jumătate din salariul zilnic, iar în ultimul an de studii - de 2 zile pe săptămână sau, cu avizul catedrei/secţiei/laboratorului/grupului de creaţie în care efectuează cercetările, la etapa de finalizare a acestora - de un concediu de creaţie de până la 3 luni, cu sau fără remunerare, dacă acest fapt este prevăzut în contractul colectiv de muncă." Pentru moment nu am gasit vreo lege care sa-mi permita un concediu academic sau de creatie pentu a finaliza lucrul asupra tezei de doctorat. As putea cumva invoca printr-o cerere catre angajator faptul ca doresc un astfel de concediu?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Dacă lucrați într-o organizație din sfera științei și inovării, aveți dreptul la concediu plătit pînă la 1 an ---- vedeți art. 300 (2) lit. B) din Codul Muncii.

15 august 2019