Concediu academic pentru ingrijirea copilului

26 august 2017 121

Buna ziua! Sunt doctoranda. Sunt in concediu academic pentru ingrijirea copilului de 3 ani. Copilul meu in octombrie implineste 3 ani, dar eu as mai dori sa imi prelugesc concediu pentru inca un an, asa cum copilul este inca mic si mi-e dificil sa-mi continui studiile. Spuneti-mi daca am acest drept. Anul trecut mi-au spus ca e conform Codului muncii, adica puteam sa imi iau pana cand copilul implineste varsta de 6 ani, dar eu nu gasesc nicaieri stipulat acest lucru.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Articolul 126. Concediul suplimentar neplătit pentru
îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 6 ani
(1) În... mai detaliat afară de concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, femeii, precum şi persoanelor menţionate la art.124 alin.(4), li se acordă, în baza unei cereri scrise, un concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 6 ani, cu menţinerea locului de muncă (a funcţiei). În lipsa locului de muncă anterior (funcţiei anterioare), persoanelor menţionate li se acordă un alt loc de muncă echivalent (funcţie echivalentă).
(2) În baza unei cereri scrise, în timpul aflării în concediul suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului, femeia sau persoanele menţionate la art.124 alin.(4) pot să lucreze în condiţiile timpului de muncă parţial sau la domiciliu.
(3) Perioada concediului suplimentar neplătit se include în vechimea în muncă, inclusiv în vechimea în muncă specială, dacă contractul individual de muncă nu a fost suspendat conform art.78 alin.(1) lit.a).
(4) Perioada concediului suplimentar neplătit nu se include în vechimea în muncă ce dă dreptul la următorul concediu de odihnă anual plătit, precum şi în stagiul de cotizare potrivit legii.

Sursa: Codul Muncii al Republicii Moldova.

Succese!

27 august 2017

Vă mulțumesc mult!

27 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Cu plăcere!

27 august 2017