Concediu anual de odihna

22 noiembrie 2019 149

Buna ziua! Am la dvs. o intrebare cu privire la concediul de odihna anual obligatoriu (28 zile calendaristice). Este adevarat, ca salariatul este obligat sa ia acest concediu impartit DOAR in 2 parti: 14 zile intr-o perioada si restul zilelor in alta perioada (inca 14 zile + concedii suplimentare, daca sunt)? Ori, totusi salariatul are dreptul sa ia o parte a concediului 14 zile intr-o perioada conform programarii, iar restul zilelor, pe parti (cite o zi, sau cinci, sau doua etc.) dupa necesitate, dar tot conform planului de programari? Va multumesc mult, anticipat, pentru raspuns!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Iata ce prevede Codul Muncii (deci poate fininterpretat in sensul care il spuneti Dvs):

“ Concediul de odihnă anual poate fi acordat integral sau, în baza unei cereri scrise a salariatului, poate fi divizat în părţi, UNA DINTRE CARE va avea o durată de cel puţin 14... mai detaliat zile calendaristice.”

22 noiembrie 2019