Concediu anual platit

25 iulie 2020 39

Pe 9 octombrie 2020, implinesc 3 ani de la data angajarii la o Intreprinderea de Stat, cu norma deplina (8 ore cu 1 ora pranzul, 5 zile pe saptamana). Contractul de munca prevede 28 zile de concediu anual platit plus 6 zile de concediu anual platit suplimentar. La moment, am 11 zile de concediu anual platit nefolosit. Intrebarea consta in urmatoarele: dupa 9 octombrie 2020, la cate zile de concediu anual platit voi avea dreptul (in noiembrie, decembrie, ianuarie sau februarie)? Adica, in noiembrie 2020 am dreptul la 28 zile pentru anii 2020/2021 si inca 6 zile suplimentare? Ori nu? Multumesc pentru raspuns!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
Dacă în perioada 2019-2020 nu ați folosit toate zilele de concediu, începând cu noiembrie 2020 aveți dreptul la aceleași 28 zile + 6 suplimentare+ 11 zile nefolosite. Zilele de concediu nefolosite se calculează pentru fiecare lună separat, în cazul în care vă eliberați din funcția deținută și solicitați plata concediilor... mai detaliat nefolosite. În caz contrar câte zile doriți, atâtea folosiți, inclusiv în avans.
Dacă am înțeles corect întrebarea acesta e răspunsul. În caz că nu concretizați situația.

26 iulie 2020