Concediu anual suplimentar (pentru căsătorie)

27 iunie 2019 187

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog, dacă e posibil să solicit 3 zile suplimentare de concediu plătit, în perioada înainte de nuntă? Menționez că înregistrarea căsătoriei a fost în luna iunie 2019, dar cununia religioasă și nunta urmează să fie în luna august 2019, în aceeași zi. Până acum nu am solicitat aceste zile, dar mi-ar fi extrem de utile înainte de nuntă. Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, angajatorul o sa va solicite certificatul de casatorie ca dovada, respectiv nu ar fi posibil. Insa, puteti aduce si alte dovezi ca nunta de facto a avut/are loc in perioada cind ati solicitat aceste zile, respectiv puteti sa negociati cu angajatorul.

27 iunie 2019