Concediu de boala

10 august 2017 19

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, in primul an de activitate concediul de boala se achita? In luna noiembrie implinesc un an de activitate.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Potrivit, Codului Muncii art. 123. Concediul medical
(1) Concediul medical plătit se acordă tuturor salariaţilor şi ucenicilor în baza certificatului medical eliberat potrivit legislaţiei în vigoare.
(2) Modul de stabilire, calculare şi achitare a indemnizaţiilor din bugetul asigurărilor sociale de stat în... mai detaliat legătură cu concediul medical este prevăzut de legislaţia în vigoare.
Astfel, D-ră prezentați certificatul medical la contabilitatea unde activați.
Mult succes.

12 august 2017