Concediu de ingrijire a copilului

11 octombrie 2017 119

Buna ziua! Sint in concediu de maternitate pina pe 4 ianuarie 2018. Am fost la serviciul unde lucram si ei mi-au zis cas nu au asa tura de lucru de la 8-17 pentru a putea lucra ziua si seara sa fiu cu copiii acasa. Am un baiat de 10 ani si o fetita de 2 si 9 luni si nu pot lucra pe schimburi, pentru ca nu am cu cine sa-mi las copiii. Pot sa-mi mai iau concediu neplatit pentru ingrijirea copilului in continuare? Citi ani am dreptul si ce trebuie sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Ecaterina, aveti dreptul sa folositi concediul suplimentar neplatit pentru ingrijirea copilului pina la 6 ani. In acest sens, veti depune o cerere in scris la angajator atunci cind expira concediul partial platit pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani. Conform Conventiei colective nr 2 din 9 iulie 2004, atît concediul... mai detaliat parţial plătit, cît şi cel suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului pot fi solicitate şi folosite integral sau pe părţi, în baza unei cereri scrise a salariatului, în orice timp, pînă cînd copilul împlineşte vîrsta de 3 şi, respectiv, 6 ani. În această perioadă, salariatul poate pleca în concediu sau reveni la serviciu ori de cîte ori are nevoie şi poate beneficia, în conformitate cu art.97 din Codul muncii, de timp de muncă parţial. În cazul în care salariatul aflat în unul dintre concediile pentru îngrijirea copilului doreşte să reînceapă munca înainte de expirarea termenului concediului, acesta va informa, cu cel puţin 15 zile lucrătoare înainte, angajatorul în scris despre intenţia sa. Deci, aveti dreptul sa reveniti la munca in conditiile timpului partial (indicati orele de lucru pe care le doriti), iar munca in schimbul de noapte nu va poate fi impus decit cu acordul Dvs scris (aveti dreptul sa refuzati, iar angajatorul nu va poate impune sa munciti noaptea daca nu sunteti de acord). Vedeti articolele 126, 127, 97 si 103 din Codul muncii. Acest act legislativ mai prevede garantii pentru salariatii cu copii - vedeti Capitolul II http://lex.justice.md/md/326757/

11 octombrie 2017