Concediu de ingrijire a copilului

8 septembrie 2023 3

Buna ziua. Am fost angajata oficial si in prezent ma aflu in concediu de ingrijire a copilului pana la varsta de 3 ani. Intentionez sa-mi perfectez patenta de intreprinzator cu genul de activitate 2.8 Servicii de frizerie si servicii cosmetice.
Intrebare:
1. Daca imi perfectez patenta, va fi afectata indemnizatia lunara? Pot interveni probleme in viitor la serviciul de baza?
2. Ar fi mai recomandat sa ma angajez prin cumul sau totusi sa-mi perfectez patenta?
Va multumesc pentu timpul acordat!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
În perioada concediului parțial plătit de ingrijire a copilului pâna la varsta de 3 ani, contractul individual de muncă se suspendă, respectiv în această perioadă aveți dreptul de a munci unde și cum doriți. Revenirea la serviciu sau desfășurarea unei activități remunerate nu afectează indemnizația pentru creșterea copiilor.
Referitor la... mai detaliat munca prin cumul... dacă activitatea în baza patentei este desfășurată în afara timpului de muncă la locul de bază atunci nu trebuie să vă faceți griji, activitatea în bază de patentă nu este reglementată de prevederile codului muncii și nu este cumva limitată.

9 septembrie 2023