Concediu de îngrijire a copilului

4 decembrie 2018 71

Daca iau concediu de îngrijire pe numele sotului, eu fiind la fel asigurata, de la serviciu voi putea sta 3 ani in concediu?

Jurist comments 2

Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua la intrebarea dvs nu deoarece confrom Legea nr. 289–XV din 22 iulie 2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale
(5) În cazul copiilor gemeni sau în cazul mai multor copii în vîrstă de pînă la 3 ani, de dreptul... mai detaliat la indemnizaţie pentru creşterea copilului beneficiază, la cerere, opţional: concomitent ambii părinţi sau concomitent două persoane asigurate menţionate la alin. (2). Fiecare asigurat beneficiază de dreptul la indemnizaţie/ indemnizaţii pentru copilul/copiii de care îngrijeşte nemijlocit. Pentru unul şi acelaşi copil se stabileşte o singură indemnizaţie.
Dvs nu puteti lua concediul de ingrijire a copilului pe tata daca sunteti integrata in cimpul muncii

5 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Concediul de îngrijire a copilului nu se ia pe numele soțului.
Îl ia ori unul ori celălalt.
Cine ia concediu, acela va sta cu copilul. Celălalt parinte continua sa lucreze.

Legea permite persoanei care a luat concediul de îngrijire a copilului (mama sau tata), să își reia activitatea,... mai detaliat în condițiile regimului de muncă parțial.
In acest caz, veti primi in continuare și indemnizații, și salariu.

6 decembrie 2018