Concediu de îngrijire a copilului

21 iulie 2020 57

Bună ziua. Dacă ambii părinți lucrează la stat, la nașterea copilului se oferă ambilor concediu pentru îngrijirea copilului sau doar unui din părin'i?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Dorin,

Pentru femeile salariate se oferă concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului (art.124 Cod Muncii) iar pentru bărbații salariați concediul paternal precum și la fel concediul parţial plătit (art.124 prim Cod Muncii).

21 iulie 2020
Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
Femeilor salariatre li se va acorda concediul de maternitate, iar la nașterea copilului și tatălui i se acordă la cerere concediul paternal de 14 zile. În ceea ce privește concediul de îngrijire a copilului până la vîrsta de 2 sau 4 ani se acordă doar unuia dintre părinți. Totodată aveți... mai detaliat posibilitatea să primiți indemnizația de creștere a copilului și să vă reîntoarceți la muncă cu păstrarea indemnizației și plata integrală a salariului.

22 iulie 2020