Concediu de îngrijire în cazul celui de-al doilea copil

25 octombrie 2021 143

Ziua bună! La moment mă aflu în concediu de îngrijire al primului copil (2 ani si 2 luni cu plată și următoarea perioada până împlinește 3 ani va fi fără plată). Acum copilul are 1 an și 9 luni, iar eu sunt însărcinată cu al doilea copil. Mă interesează ce se va întâmpla în perioada după 2 ani și 2 luni, când nu voi mai primi indemnizația? Cum se va calcula indemnizația pentru creșterea celui de-al doilea copil? Întrucât până la naștere vor fi 4 luni neachitate - va influența cumva calculul pentru indemnizația de creștere următoare?

Jurist comments 1

Nicolae Marian
  • Avocat

Da vor înfluiența. Indemnizația se calculează reieșind din venitul mediu acumulat pentru ultimele 12 luni. ZIlnic cu asemenea întrebări lucrează contabilul întreprinderii și cei de la resurse umane. Concretizați și la ei.

25 octombrie 2021