Concediu de maternitate.

9 august 2017 26

Buna ziua. La moment ma aflu in concediul de ingrijire a copilului si sint insarcinata. As vrea sa aflu ce fel de drepturi am cu sarcina urmatoare. As putea primi concediul de maternitate si cum se face in cazul meu. Mersi mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

La pct. 44 din Hotărârea Guvernului nr. 108 din 03.02.2005 se dispune că în cazul acordării concediului de maternitate în perioada concediului pentru îngrijirea copilului pînă la împlinirea vîrstei de 3 ani, persoana îndreptăţită va beneficia de ambele indemnizaţii (de maternitate şi de creştere a copilului pînă la împlinirea... mai detaliat vîrstei de 3 ani).

Deci, nu există vreun impediment legal de beneficia de concediu de maternitate și de a primi ambele îndemnizații concomitent.

Succese!

23 august 2017