Concediu de maternitate

13 aprilie 2020 245

Buna ziua. Eu ma aflu in concediu de ingrijire a copilului (copilul are 1an si 9 luni) si la moment vreau sa ies la serviciu. Voi primi si mai departe indemnizatia pentru copil sau nu?Mulțumesc mult!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Liudmila,

Părinții care au ieșit în concediu pentru îngrijirea copilului, dar au decis ulterior să revină la muncă cu program deplin, vor putea beneficia de salariu și de indemnizația lunară pentru creșterea copilului până la trei ani.

Plata indemnizației se va păstra dacă beneficiarul:

-se angajează;
-își reia activitatea de muncă;
-se eliberează... mai detaliat înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului.

13 aprilie 2020