Concediu de maternitate

7 august 2018 34

Sunt insarcinata in saptamana 28, stau la evidenta cu sarcina in Romania pentru ca aici ne-am mutat cu traiul, dar activez in continuare la o companie din Republica Moldova angajata oficial, lucru de la distanata, cum beneficiez de acest concediu de maternitate de 126 zile? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Conform convenției între RM și RO, actele emise de către una dintre părți, sunt recunoscute și perfect valabile pentru cealaltă.
Ca prim procedeu, aș propune să vedeți actele necesare, le solicitați la instituția din RO și le prezentați angajatorul cu solicitarea de oferire a concediului, totuși în calitate de angajat... mai detaliat cădeți sub incidența legii RM.
Posibil colegii mai completează răspunsul.

22 august 2018