Concediu de maternitate

27 aprilie 2018 54

Bună ziua! Aș fi tare mulțumită dacă mi-ați da și mie un sfat. Am născut în iulie 2014 un băiețel. In concediu de maternitate am ieșit la sfârșitul lui martie 2014. Am avut o sarcină supramatură, adică am născut copilul la 42 săptămâni și câteva zile. Totul bine și frumos până anul trecut când am primit o scrisoare de la CNAS precum că medicii mi-au calculat greșit perioada concediului de maternitate și deja a ieșit că la sfârșitul lui aprilie am ieșit în concediu, au ajuns la concluzia asta din motiv că am născut mai târziu. Din aprilie 2014 se modifică modalitatea de calculare a concediului de maternitate, se calculează după ultimele 12 luni de salariu, nu 6 cum era în luna martie. Soțul avea lucrate doar 10 luni din 12, respectiv suma concediului mai mică decât cea calculată din start. Și ei îmi cer mie să returnez diferența, că în caz contrar voi fi dată în judecată și amendată. Eu nu sunt de acord sa returnez, căci nu i-am furat și nu am greșit cu nimic, doar că copilul a hotărât să vină pe lume mai târziu. Ajutati-ma vă rog, ce pot să fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Natalia, cu siguranta aveti acte medicale (carnetul perinatal, concluzii ecograf, actul constatator al nasterii, etc) care demonstreaza ca ati nascut la 42 saptamini. Faceti copii si depuneti la CNAS.

5 mai 2018