Concediu de maternitate

20 mai 2019 93

Buna ziua! Sunt insarcina, dar abia termin universitatea si nu am reusit sa lucrez oficial. Iar sotul dupa 2 ani lucrati la stat, s-a concediat si s-a intors sa faca studii in alt domeniu. Vine ca ambii suntem studenti. Ce pot primi eu in asa caz de la stat?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs aveți dreptul de a beneficia de indemnizația unică la naștere care:
Pentru copiii născuţi începând cu 1 ianuarie 2018, mamele beneficiază de indemnizaţie unică la naşterea copilului în cuantum de:

- 5645 lei pentru fiecare copil, născut viu.

Pentru copiii născuţi începînd cu... mai detaliat 1 ianuarie 2019, mamele beneficiază de indemnizaţie unică la naşterea copilului în cuantum de:
- 6303 lei pentru fiecare copil, născut viu.
Mai multa informație găsiți aici (http://www.cnas.md/slidepageview.php?l=ro&id=4091&idc=560&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatii-adresate-familiilor-cu-copii/Indemnizatie-unica-la-nasterea-copilului/)

Dvs nu puteți beneficia de concediu de maternitate fiindcă nu sunteți angajată în câmpul muncii și nu sunteți persoana asigurată.

20 mai 2019