Concediu de maternitate

16 februarie 2020 153

Buna ziua! Eu sunt angajată oficial din luna iunie si in iulie am rămas însărcinată, respectiv am iesit in concediu de maternitate la 30 de saptamani. Ma interesează dacă eu voi primi indemnizația ca angajat cu toate că nu am lucrat 12 luni, sau o voi primi ca șomer?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Cristina.

Ca angajat.

Cuantumul lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 100% din baza de calcul.

Baza de calcul al indemnizaţiei de maternitate pentru femeile asigurate o constituie venitul mediu lunar asigurat realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii producerii riscului asigurat, venit din care au fost calculate şi achitate contribuţii... mai detaliat individuale de asigurări sociale.

Vedeți articolele 6, 7 și 16 din această lege: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=115077&lang=ro

Atrageți atenția la articolul 7, alineatul (7), care prevede că baza de calcul al indemnizației de maternitate pentru femeile asigurate care nu se încadrează în niciuna dintre condițiile prevăzute la art. 6 alin. (2) din prezenta lege o constituie 35% din salariul mediu lunar prognozat, stabilit de Guvern, pentru anul în care s-a produs riscul asigurat.

Articolul 6, alineatul (2) prevede că asiguraţii care au un stagiu total de cotizare de până la 3 ani beneficiază de dreptul la prestaţii de asigurări sociale dacă confirmă un stagiu de cotizare de cel puţin 9 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei producerii riscului asigurat sau datei naşterii copilului în cazul riscului asigurat creşterea copilului.

25 februarie 2020