Concediu de maternitate

7 aprilie 2020 211

Buna. Sunt angajata intr-o interprindere privata, dar acum, din cauza pandemiei, nu activam. Administratia a decis ca este necesar sa semnez concediu din cont propriu pe o perioada de 60 zile, dar eu sunt insarcinata. Intrebarea mea este: daca scriu cerere pentru concediu din cont propriu, asta imi va afecta concediul de maternitate, daca acesta trebuie sa inceapa de pe data de 4 mai? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Nadea,

Nu o să fie afectat, or, sunt diferite tipuri de concedii.

Doar că trebuie să țineți cont de următoarele:

Femeilor salariate li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice (în cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi -... mai detaliat 112 zile calendaristice) şi concediul postnatal cu o durată de 56 de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), plătindu-li-se pentru această perioadă indemnizaţii.

Astfel, țineți cont de numărul zilelor până la naștere și după.

8 aprilie 2020