Concediu de maternitate

11 iulie 2023 3

Buna ziua. Ma aflu in concediu pentru ingrijirea primului copilul (acesta are 2 ani) si sunt insarcinata cu al doilea. Este posibil ca concediul partial platit pana la varsta de 3 ani sa fie calculat din salariul sotului, eu fiind inca angajata oficial? Am inteles ca concediile prenatal si postanal se calculeaza automat din salariul cel mai mare al soților, dar cel pentru ingrijirea copilului din al sotiei, daca aceasta lucreaza oficial. Este nevoie sa ma eliberez de la locul meu de munca?

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu trebuie să vă eliberați. Trebuie soțul inițial să solicite concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului pentru o lună de zile sau cîteva zile. Apoi solicită la CNAS stabilirea indemnizației din contul lui. După stabilirea indemnizației, soțul revine la serviciu iar dumneavoastră solicitați concediul parțial plătit care va intra... mai detaliat în stagiu de cotizare dar indemnizația nu vi se va achita dumneavoastră ci soțului

12 iulie 2023
  • Jurisconsult

Buna Ana, nu. Nu trebuie să vă concediați, DVS o să decideți cine din soți să paticipe pentru alocarea indemnizațiilor, pentru copil.

12 iulie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Doamna Ana, opțiunea solicitată inițial pentru stabilirea indemnizației pentru creșterea copilului nu poate fi modificată ulterior (regula o puteți găsi inclusiv aici https://servicii.gov.md/ecnas ).
Nu văd necesitatea de a vă elibera de la locul de muncă nu va schimba nicidecum situația.
Cadrul legislativ ne spune că în cazul... mai detaliat în care, pe parcursul celor 12 luni calendaristice premergătoare lunii nașterii celui de-al doilea copil, nu a fost realizat venit asigurat din motiv de concediu de maternitate și/sau concediu pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani, cuantumul indemnizației lunare pentru creșterea copilului se stabilește din baza de calcul în al cărei temei s-a calculat această indemnizație pentru copilul precedent.
Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se acordă pentru fiecare copil în parte. Este important să anunțați angajatorul cu privire la nașterea celui de-al doilea copil și să depuneți o nouă cerere de acordare a concediului parțial plătit pentru îngrijirea copilului.
Codul Muncii oferă posibilitatea ca concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului să fie folosit de ambii părinți alternativ, în fracțiuni, conform disponibilității fiecăruia, cu condiția să nu se suprapună fracțiunile. Acest concediu se include în vechimea în muncă, inclusiv în vechimea în muncă specială, și în stagiul de cotizare.
Totodată, Codul Muncii oferă posibilitatea inclusiv ca concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani să se acordă, opțional, unuia dintre părinți, unuia dintre bunici, unei alte rude care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, precum și tutorelui.

12 iulie 2023