Concediu de maternitate / concediu anual platit

22 august 2020 69

Buna ziua! Trebuie sa ies in concediu de maternitate pe data de 10 octombrie, dar mai am zile de concediu anual platit. Cum e mai bine: sa-mi iau zilele restante de concediu pana a iesi in concediul de maternitate, sau sa sa lucrez pana ies in concediul de maternitate?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Zilele de concediu nefolosit oricum le puteți lua și după concediu de maternitate. Depinde care este starea de sănătate și dacă ve permiteți să munciți. Și zilele de concediu nefolosit se și achită în caz de concediere.

22 august 2020