Concediu de maternitate în perioada de carantină

1 aprilie 2020 49

Bună ziua! Trebuie să ies în concediu de maternitate peste 2 săptămâni, însă nu ştiu ce se întâmplă cu perioada de carantină. Pot să îl iau mai târziu? Pierd ceva? Menționez că am lucrat educatoare 1 an şi 7 luni! Cum pot proceda?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina,

Este dreptul Dvs conform legii, nu aveți cum să îl pierdeți. Doar că trebuie să țineți cont de următoarele:

Femeilor salariate li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice (în cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi... mai detaliat - 112 zile calendaristice) şi concediul postnatal cu o durată de 56 de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), plătindu-li-se pentru această perioadă indemnizaţii.

Astfel, țineți cont de numărul zilelor până la naștere și după.

2 aprilie 2020